click tracking

Skagit Speedway

Debenedetti Survives the 55
Williamson Wins Night 1 of Survive the 55
CHAMPIONS CROWNED AT SKAGIT SPEEDWAY
Debenedetti Survives the 55

Debenedetti Survives the 55

9/24/2022 -
Alger, WA -Jon Debenedetti survived 55 laps of racing at Skagit Speedway and walked away with $10,000 to show for his efforts on Saturday night. Skagi
Williamson Wins Night 1 of Survive the 55

Williamson Wins Night 1 of Survive the 55

9/23/2022 -
Alger, WA - In the warmup race for the $10,000 to win Survive the 55 coming up on Saturday night, Jesse Williamson won the warmup feature at Skagit Sp
CHAMPIONS CROWNED AT SKAGIT SPEEDWAY

CHAMPIONS CROWNED AT SKAGIT SPEEDWAY

9/17/2022 -
Alger, WA - On the final night of point racing in 2022, four champions were crowned at Skagit Speedway. Three champions capped their year with main ev

Latest News

Debenedetti Survives the 55

Debenedetti Survives the 55

9/24/2022
Alger, WA -Jon Debenedetti survived 55 laps of racing at Skagit Speedway and walked away with $10,000 to show for his efforts on Saturday night. Skagit Aggregates sponsored two nights of modified action at Skagit Speedway and Debenedetti, the veteran Oregon driver, proved...more
Williamson Wins Night 1 of Survive the 55

Williamson Wins Night 1 of Survive the 55

9/23/2022
Alger, WA - In the warmup race for the $10,000 to win Survive the 55 coming up on Saturday night, Jesse Williamson won the warmup feature at Skagit Speedway in the Skagit Aggregates Modifieds. Night one of the two night Sportsman Sprint main event went to rookie Levi...more
SURVIVE THE 55 - 2-DAY IMCA MODIFIED RACE

SURVIVE THE 55 - 2-DAY IMCA MODIFIED RACE

9/19/2022
$10,000 TO WIN! Skagit Speedway will host its first two-day, $10,000 to win IMCA Modified race on September 23-24, 2022. Presented by Skagit Aggregates. This race falls on the last weekend in which IMCA points are tallied for the 2022 season. For the first time ever a...more
CHAMPIONS CROWNED AT SKAGIT SPEEDWAY

CHAMPIONS CROWNED AT SKAGIT SPEEDWAY

9/17/2022
Alger, WA - On the final night of point racing in 2022, four champions were crowned at Skagit Speedway. Three champions capped their year with main event wins, with Brett McGhie, Rick Smith and Adam Holtrop taking the feature win to go with their season title. Chase Goetz...more
9/23/2022 - Skagit Speedway

9/23/2022 - Skagit Speedway

Burlington, WA

SURVIVE THE 55 - Presented by Skagit Aggregates

TICKETS ARE AVAILABLE
--Online https://skagitspeedway.showare.com/
--At the gates at 5:00pm
--Cook Road Shell Gas Station

GATES OPEN AT 5:00pm

Please see FAQ for race day questions.
http://www.skagitspeedway.com/racedayinfo/

Classes

  • Sportsman Sprint Cars17 entries
  • IMCA Modifieds52 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Sportsman Sprint Cars

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 77 Levi Klatt Levi Klatt 1
2 1 33 Bill Rude Bill Rude Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -1
3 5 35 Alden Ostrom Alden Ostrom Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 2
4 11 18 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA 7
5 3 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC -2
6 4 2 Cory Swatzina Cory Swatzina Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -2
7 12 10G Dana Glenn Dana Glenn Covington, WA Covington, WA 5
8 6 20K Kai Dixon Kai Dixon Maple Ridge, BC Maple Ridge, BC -2
9 10 4 Allison Johnson Allison Johnson Ferndale, WA Ferndale, WA 1
10 9 23 Steve Parker Steve Parker Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -1
11 13 4B Cale Brooke Cale Brooke Pemberton, BC Pemberton, BC 2
12 7 57 James Bundy James Bundy Marysville, WA Marysville, WA -5
13 8 51 Dustin Gehring Dustin Gehring Oak Harbor, WA Oak Harbor, WA -5
14 14 49 Wes Armey Wes Armey Richland, WA Richland, WA -

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 18 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA 2
2 5 10G Dana Glenn Dana Glenn Covington, WA Covington, WA 3
3 1 4B Cale Brooke Cale Brooke Pemberton, BC Pemberton, BC -2
4 2 49 Wes Armey Wes Armey Richland, WA Richland, WA -2
5 4 87 Jeff Pearson Jeff Pearson Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -1

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 35 Alden Ostrom Alden Ostrom Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 1
2 1 20K Kai Dixon Kai Dixon Maple Ridge, BC Maple Ridge, BC -1
3 3 77 Levi Klatt Levi Klatt -
4 4 57 James Bundy James Bundy Marysville, WA Marysville, WA -
5 5 23 Steve Parker Steve Parker Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -
6 7 06W Shawn Wallenfeltz Shawn Wallenfeltz Burlington, WA Burlington, WA 1
7 8 4B Cale Brooke Cale Brooke Pemberton, BC Pemberton, BC 1
DNS 6 10G Dana Glenn Dana Glenn Covington, WA Covington, WA -
DNS 9 06T Malachi Gemmer Malachi Gemmer Lakewood, WA Lakewood, WA -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC -
2 3 33 Bill Rude Bill Rude Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 1
3 5 2 Cory Swatzina Cory Swatzina Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 2
4 4 51 Dustin Gehring Dustin Gehring Oak Harbor, WA Oak Harbor, WA -
5 6 4 Allison Johnson Allison Johnson Ferndale, WA Ferndale, WA 1
6 7 49 Wes Armey Wes Armey Richland, WA Richland, WA 1
7 8 87 Jeff Pearson Jeff Pearson Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 1
8 2 18 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA -6

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 20K Kai Dixon Kai Dixon Maple Ridge, BC Maple Ridge, BC
2 2 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC
3 14 35 Alden Ostrom Alden Ostrom Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA
4 11 18 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA
5 9 77 Levi Klatt Levi Klatt
6 8 33 Bill Rude Bill Rude Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA
7 13 57 James Bundy James Bundy Marysville, WA Marysville, WA
8 6 51 Dustin Gehring Dustin Gehring Oak Harbor, WA Oak Harbor, WA
9 1 23 Steve Parker Steve Parker Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA
10 17 2 Cory Swatzina Cory Swatzina Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA
11 10 10G Dana Glenn Dana Glenn Covington, WA Covington, WA
12 16 4 Allison Johnson Allison Johnson Ferndale, WA Ferndale, WA
13 3 06W Shawn Wallenfeltz Shawn Wallenfeltz Burlington, WA Burlington, WA
14 7 49 Wes Armey Wes Armey Richland, WA Richland, WA
15 15 4B Cale Brooke Cale Brooke Pemberton, BC Pemberton, BC
16 12 87 Jeff Pearson Jeff Pearson Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA
DQ 5 06T Malachi Gemmer Malachi Gemmer Lakewood, WA Lakewood, WA

IMCA Modifieds

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 W5 Jesse Williamson Jesse Williamson Coburg, OR Coburg, OR -
2 11 V13 Grey Ferrando Grey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR 9
3 3 48 Aaron Elwess Aaron Elwess Vancouver, WA Vancouver, WA -
4 8 S Collen Winebarger Collen Winebarger Corbett, OR Corbett, OR 4
5 9 21J Jon Debenedetti Jon Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR 4
6 10 13 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 4
7 2 28W Ian Whisler Ian Whisler Otis, OR Otis, OR -5
8 4 12 Ty Clemens Ty Clemens Belgrade, MT Belgrade, MT -4
9 6 82 Eston Whisler Eston Whisler Otis, OR Otis, OR -3
10 5 25 Craig Cassell Craig Cassell Albany, OR Albany, OR -5
11 7 83R Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR -4
12 12 25B Rick Smith Rick Smith Mt. Vernon, WA Mt. Vernon, WA -

Heat 1 - SESSION 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 44B Nick Bessette Nick Bessette Battle Ground, WA Battle Ground, WA 4
2 1 31 Don Martin Don Martin Yakima, WA Yakima, WA -1
3 6 68 Ben Gunderson Ben Gunderson Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 3
4 7 81 AUSTIN ROGNLIN AUSTIN ROGNLIN Olympia, WA Olympia, WA 3
5 9 19W Skyler Winebarger Skyler Winebarger Corbett, OR Corbett, OR 4
6 8 22M Adam Holtrop Adam Holtrop Birdsview , WA Birdsview , WA 2
7 3 41 Tim Phillips Tim Phillips Spanaway, WA Spanaway, WA -4
8 4 29 Dave Harmon Dave Harmon Sedro-woolley, WA Sedro-woolley, WA -4
9 2 13D Matt Duste Matt Duste Central Point, OR Central Point, OR -7

Heat 2 - SESSION 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 25 Craig Cassell Craig Cassell Albany, OR Albany, OR -
2 7 82 Eston Whisler Eston Whisler Otis, OR Otis, OR 5
3 4 99X John Gaynor John Gaynor Portland, OR Portland, OR 1
4 8 21A Matthew Drager Matthew Drager Albany, OR Albany, OR 4
5 3 52 Geoff Morris Geoff Morris Victoria, BC Victoria, BC -2
6 9 36 John Campos John Campos Keizer, OR Keizer, OR 3
7 5 75 Alan Grimbly Alan Grimbly Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -2
8 2 S77 Blair Shoemaker Blair Shoemaker Yakima, WA Yakima, WA -6
9 6 5 Tiernan Deitz Tiernan Deitz Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -3

Heat 3 - SESSION 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 54N Nick Trenchard Nick Trenchard Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 1
2 1 11 Steven Sturdevant Steven Sturdevant Springfield, OR Springfield, OR -1
3 3 27EH Lawrence Oconnor Lawrence Oconnor -
4 4 27 Mark Carrell Mark Carrell Redmond, OR Redmond, OR -
5 6 99 Jeremy Martin Jeremy Martin Warren, OR Warren, OR 1
6 8 411 Joey Price Joey Price Great Falls, MT Great Falls, MT 2
7 7 7K Kevin Smith Kevin Smith Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -
8 9 28 Brian Harding Brian Harding Oakville, WA Oakville, WA 1
9 5 21 Cory Gordon Cory Gordon Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -4

Heat 4 - SESSION 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 25B Rick Smith Rick Smith Mt. Vernon, WA Mt. Vernon, WA -
2 3 28W Ian Whisler Ian Whisler Otis, OR Otis, OR 1
3 6 S Collen Winebarger Collen Winebarger Corbett, OR Corbett, OR 3
4 4 W5 Jesse Williamson Jesse Williamson Coburg, OR Coburg, OR -
5 5 42 Kevin Hanson Kevin Hanson Rochester, WA Rochester, WA -
6 9 58 Devon Reed Devon Reed Woodland, WA Woodland, WA 3
7 7 51 Brandon Nutter Brandon Nutter Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -
8 8 714 Zachery Fuller Zachery Fuller Spanaway, WA Spanaway, WA -
9 2 10L Austin Lovik Austin Lovik Bellingham, WA Bellingham, WA -7

Heat 5 - SESSION 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 V13 Grey Ferrando Grey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR 1
2 3 13 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 1
3 6 83R Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 3
4 4 97TB Tyson Blood Tyson Blood Olympia, WA Olympia, WA -
5 5 75C Graham Cook Graham Cook Parksville, BC Parksville, BC -
6 8 31Z Zane Miner Zane Miner Graham, WA Graham, WA 2
7 1 97 Travis Ross Travis Ross Camano Island, WA Camano Island, WA -6
8 7 34K Jason St. Paul Jason St. Paul Shelton, WA Shelton, WA -1

Heat 6 - SESSION 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Ty Clemens Ty Clemens Belgrade, MT Belgrade, MT -
2 4 21J Jon Debenedetti Jon Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR 2
3 5 19 Brad Martin Brad Martin Warren, OR Warren, OR 2
4 7 48 Aaron Elwess Aaron Elwess Vancouver, WA Vancouver, WA 3
5 2 7X Trevor Labarge Trevor Labarge Forest Grove, OR Forest Grove, OR -3
6 8 R5 Robert Jenner Robert Jenner Vancouver, WA Vancouver, WA 2
7 3 97G Greg Walters Greg Walters Banks, OR Banks, OR -4
8 6 10XX Dan Butenschoen Dan Butenschoen Puyallup, WA Puyallup, WA -2

SESSION 2 - Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 44B Nick Bessette Nick Bessette Battle Ground, WA Battle Ground, WA 4
2 4 68 Ben Gunderson Ben Gunderson Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 2
3 3 81 AUSTIN ROGNLIN AUSTIN ROGNLIN Olympia, WA Olympia, WA -
4 9 31 Don Martin Don Martin Yakima, WA Yakima, WA 5
5 8 13D Matt Duste Matt Duste Central Point, OR Central Point, OR 3
6 2 22M Adam Holtrop Adam Holtrop Birdsview , WA Birdsview , WA -4
7 1 19W Skyler Winebarger Skyler Winebarger Corbett, OR Corbett, OR -6
8 7 41 Tim Phillips Tim Phillips Spanaway, WA Spanaway, WA -1
9 6 29 Dave Harmon Dave Harmon Sedro-woolley, WA Sedro-woolley, WA -3

SESSION 2 - Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 36 John Campos John Campos Keizer, OR Keizer, OR -
2 3 82 Eston Whisler Eston Whisler Otis, OR Otis, OR 1
3 2 21A Matthew Drager Matthew Drager Albany, OR Albany, OR -1
4 9 25 Craig Cassell Craig Cassell Albany, OR Albany, OR 5
5 6 99X John Gaynor John Gaynor Portland, OR Portland, OR 1
6 7 52 Geoff Morris Geoff Morris Victoria, BC Victoria, BC 1
7 8 S77 Blair Shoemaker Blair Shoemaker Yakima, WA Yakima, WA 1
8 5 75 Alan Grimbly Alan Grimbly Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -3
9 4 5 Tiernan Deitz Tiernan Deitz Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -5

SESSION 2 - Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 411 Joey Price Joey Price Great Falls, MT Great Falls, MT 1
2 8 54N Nick Trenchard Nick Trenchard Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 6
3 3 7K Kevin Smith Kevin Smith Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -
4 7 27EH Lawrence Oconnor Lawrence Oconnor 3
5 9 11 Steven Sturdevant Steven Sturdevant Springfield, OR Springfield, OR 4
6 4 99 Jeremy Martin Jeremy Martin Warren, OR Warren, OR -2
7 5 21 Cory Gordon Cory Gordon Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -2
8 1 28 Brian Harding Brian Harding Oakville, WA Oakville, WA -7
9 6 27 Mark Carrell Mark Carrell Redmond, OR Redmond, OR -3

SESSION 2 - Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 S Collen Winebarger Collen Winebarger Corbett, OR Corbett, OR 3
2 6 W5 Jesse Williamson Jesse Williamson Coburg, OR Coburg, OR 4
3 7 28W Ian Whisler Ian Whisler Otis, OR Otis, OR 4
4 9 25B Rick Smith Rick Smith Mt. Vernon, WA Mt. Vernon, WA 5
5 1 58 Devon Reed Devon Reed Woodland, WA Woodland, WA -4
6 5 42 Kevin Hanson Kevin Hanson Rochester, WA Rochester, WA -1
7 2 714 Zachery Fuller Zachery Fuller Spanaway, WA Spanaway, WA -5
8 3 51 Brandon Nutter Brandon Nutter Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -5
DNS 8 10L Austin Lovik Austin Lovik Bellingham, WA Bellingham, WA -

SESSION 2 - Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 83R Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 2
2 6 13 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 4
3 7 V13 Grey Ferrando Grey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR 4
4 5 97TB Tyson Blood Tyson Blood Olympia, WA Olympia, WA 1
5 1 31Z Zane Miner Zane Miner Graham, WA Graham, WA -4
6 4 75C Graham Cook Graham Cook Parksville, BC Parksville, BC -2
7 2 34K Jason St. Paul Jason St. Paul Shelton, WA Shelton, WA -5
8 8 97 Travis Ross Travis Ross Camano Island, WA Camano Island, WA -

SESSION 2 - Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 48 Aaron Elwess Aaron Elwess Vancouver, WA Vancouver, WA 1
2 5 21J Jon Debenedetti Jon Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR 3
3 1 R5 Robert Jenner Robert Jenner Vancouver, WA Vancouver, WA -2
4 8 12 Ty Clemens Ty Clemens Belgrade, MT Belgrade, MT 4
5 6 97G Greg Walters Greg Walters Banks, OR Banks, OR 1
6 4 19 Brad Martin Brad Martin Warren, OR Warren, OR -2
7 7 7X Trevor Labarge Trevor Labarge Forest Grove, OR Forest Grove, OR -
8 3 10XX Dan Butenschoen Dan Butenschoen Puyallup, WA Puyallup, WA -5

Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets Buy Pit Pass
Bobs Burger and Brew
Budweiser
Fairfield Inn  Suites
Holiday Inn Express
IBEW
Les Schwab Tires
NECA
Swinomish Casino
Napa Auto Parts
Rayce Rudeen Foundation
NOS World of Outlaws
The Skagit Casino  Resport
Sage Fruit
Pacific Coast Auto Center
Blue Cow Car Wash
Scotties
Cocusa Motel
Chesterman Coke
K Pro Auto
KarMart USA Superstores
R.P.M. Performance
Buxtons
Sierra Pacific Industries
Skagit Valley Polaris
Reisner
Skagit Readymix
Skagit Aggregates
Northwest Propane
Skagit River Steel  Recycling
Judd  Black Appliance
Rallye Auto
Cook Road Shell
VECA
Banner Bank
Follman Counseling Agency
Industrial Resources
Baxter Excavation
North Hill Resources
Otis Concrete
Saratoga Motorsports Park
Skagit Roofing
Savi Bank
Jet City