click tracking

Skagit Speedway

COLLEGE & KIDS NIGHT
John Carroll Classic Win to Starks
2024 SUPER DIRT CUP CHARITY GOLF TOURNAMENT
COLLEGE & KIDS NIGHT

COLLEGE & KIDS NIGHT

5/21/2024 -
Alger, WA – It's College and Kids Night at Skagit Speedway this Saturday, June 1. Every kid with a school ID will get in for five dollars, as the acti
John Carroll Classic Win to Starks

John Carroll Classic Win to Starks

5/26/2024 -
Alger, WA - After a two week absence from the top step of the podium, Trey Starks returned to his winning ways on Saturday night at Skagit Speedway by
2024 SUPER DIRT CUP CHARITY GOLF TOURNAMENT

2024 SUPER DIRT CUP CHARITY GOLF TOURNAMENT

5/20/2024 -
2024 SUPER DIRT CUP CHARITY GOLF TOURNAMENT Wednesday, June 19th, 2024 A portion of the proceeds benefit the: NARC Benevolent Fund & the Rayce Rudeen

Latest News

John Carroll Classic Win to Starks

John Carroll Classic Win to Starks

5/26/2024
Alger, WA - After a two week absence from the top step of the podium, Trey Starks returned to his winning ways on Saturday night at Skagit Speedway by winning the IRI / Follman Agency John Carroll Classic at Skagit Speedway. The $5,000 to win John Carroll Classic feature...more
COLLEGE & KIDS NIGHT

COLLEGE & KIDS NIGHT

5/21/2024
Alger, WA – It's College and Kids Night at Skagit Speedway this Saturday, June 1. Every kid with a school ID will get in for five dollars, as the action on the track stays hot with racing aplenty. The KarMart 410 Sprint Cars are back and joining them once again are the...more
2024 SUPER DIRT CUP CHARITY GOLF TOURNAMENT

2024 SUPER DIRT CUP CHARITY GOLF TOURNAMENT

5/20/2024
2024 SUPER DIRT CUP CHARITY GOLF TOURNAMENT Wednesday, June 19th, 2024 A portion of the proceeds benefit the: NARC Benevolent Fund & the Rayce Rudeen Foundation $100 per player $400 per foursome Download registration here https://tinyurl.com/bddfs735 SPONSORSHIPS...more
Brooks Dominates Karmart 410 Sprint Car Main

Brooks Dominates Karmart 410 Sprint Car Main

5/19/2024
Alger, WA - One week after running second in his Skagit Speedway debut, Landon Brooks dominated the Karmart 410 Sprint Car field for his first win at the track. Starting on the outside of the front row, Brooks got the early drop on Jason Solwold and would keep the veteran...more
5/27/2023 - Skagit Speedway

5/27/2023 - Skagit Speedway

Burlington, WA

JOHN CARROLL CLASSIC & FIREWORKS

GRANDSTAND TICKETS
https://skagitspeedway.showare.com/

PIT PASSES
Click the link & scroll to the bottom of the page
https://skagitspeedway.showare.com/eventperformances.asp?evt=34

GATES OPEN AT 5:00PM
PIT GATES OPEN AT 1:00PM

RUNNING ORDER

4:45PM DRIVER'S MEETING
5:15 PM ENGINE HEAT / WHEEL PACKING
5:45PM 410 TO MIDDLE IN GROUPS TO HOT LAP
410 QUALIFY FROM MIDDLE
SPORTSMAN HOT LAP
MODIFIEDS HOT LAP
SPORTSMAN QUALIFY

7:00PM OPENING CEREMONIES

410 HEATS 8 LAPS
MODIFIED HEATS 8 LAPS
SPORTSMAN HEATS 8 LAPS

410 DASH CARS TO MIDDLE
REDRAW AND DASH 6 LAPS
SPORTSMAN B 15 LAPS 4 TRANSFER

410 MAIN 30 LAPS
SPORTSMAN MAIN 25 LAPS / 25 MINUTES
MODIFIED MAIN 25 LAPS / 25 MINUTES

Classes

  • 410 Sprint Cars11 entries
  • Sportsman Sprint Cars22 entries
  • IMCA Modifieds18 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

410 Sprint Cars

30 Laps

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 55 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA 2
2 1 18 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA -1
3 8 21 Jesse Schlotfeldt Jesse Schlotfeldt Arlington, WA Arlington, WA 5
4 2 17 Cam Smith Cam Smith Mill Creek, WA Mill Creek, WA -2
5 4 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA -1
6 5 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC -1
7 10 14 Bailey Jean Bailey Jean Granite Falls, WA Granite Falls, WA 3
8 9 99 Corbyn Fauver Corbyn Fauver Everett, WA Everett, WA 1
9 11 00S Corey Summers Corey Summers Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 2
10 7 22X Travis Jacobson Travis Jacobson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA -3
6 Laps

Dash

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA -
2 3 17 Cam Smith Cam Smith Mill Creek, WA Mill Creek, WA 1
3 5 55 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA 2
4 2 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA -2
5 4 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC -1
6 6 95 Justin Youngquist Justin Youngquist Burlington, WA Burlington, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA 1
2 4 18 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA 2
3 1 95 Justin Youngquist Justin Youngquist Burlington, WA Burlington, WA -2
4 5 99 Corbyn Fauver Corbyn Fauver Everett, WA Everett, WA 1
5 3 22X Travis Jacobson Travis Jacobson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA -2
6 6 00S Corey Summers Corey Summers Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 55 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA 3
2 1 17 Cam Smith Cam Smith Mill Creek, WA Mill Creek, WA -1
3 2 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC -1
4 3 21 Jesse Schlotfeldt Jesse Schlotfeldt Arlington, WA Arlington, WA -1
5 5 14 Bailey Jean Bailey Jean Granite Falls, WA Granite Falls, WA -
All transfer
2 Laps

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 18 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA
2 5 55 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA
3 8 95 Justin Youngquist Justin Youngquist Burlington, WA Burlington, WA
4 3 17 Cam Smith Cam Smith Mill Creek, WA Mill Creek, WA
5 9 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA
6 10 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC
7 4 22X Travis Jacobson Travis Jacobson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA
8 11 21 Jesse Schlotfeldt Jesse Schlotfeldt Arlington, WA Arlington, WA
9 7 99 Corbyn Fauver Corbyn Fauver Everett, WA Everett, WA
10 2 14 Bailey Jean Bailey Jean Granite Falls, WA Granite Falls, WA
11 1 00S Corey Summers Corey Summers Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA

Sportsman Sprint Cars

25 Laps

A Feature (16 CAR A FEATURE)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC 8
2 6 59 Eric Fisher Eric Fisher Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 4
3 7 35 Alden Ostrom Alden Ostrom Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 4
4 2 33 Bill Rude Bill Rude Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -2
5 12 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA 7
6 3 22J Jesson Jacobson Jesson Jacobson Stanwood, WA Stanwood, WA -3
7 14 23 Steve Parker Steve Parker Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 7
8 5 20K Kai Dixon Kai Dixon Maple Ridge, BC Maple Ridge, BC -3
9 1 21Z Keira Zylstra Keira Zylstra Monroe, WA Monroe, WA -8
10 15 57 James Bundy James Bundy Marysville, WA Marysville, WA 5
11 13 4 Allison Johnson Allison Johnson Ferndale, WA Ferndale, WA 2
12 16 1M Mike Brown Mike Brown Kenai, AK Kenai, AK 4
13 8 06W Shawn Wallenfelsz Jr Shawn Wallenfelsz Jr Stanwood, WA Stanwood, WA -5
14 10 19W Ryker Walde Ryker Walde Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -4
15 11 51 Dustin Gehring Dustin Gehring Oak Harbor, WA Oak Harbor, WA -4
16 4 2 Cory Swatzina Cory Swatzina Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -12

B Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4 Allison Johnson Allison Johnson Ferndale, WA Ferndale, WA 1
2 5 23 Steve Parker Steve Parker Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 3
3 3 57 James Bundy James Bundy Marysville, WA Marysville, WA -
4 1 1M Mike Brown Mike Brown Kenai, AK Kenai, AK -3
Top 4 transfer
5 4 37 Wes Armey Wes Armey Richland, WA Richland, WA -1
6 7 00G Jeff Pearson Jeff Pearson Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 1
7 9 06B Ben Beck Ben Beck Stanwood, WA Stanwood, WA 2

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21Z Keira Zylstra Keira Zylstra Monroe, WA Monroe, WA 1
2 3 2 Cory Swatzina Cory Swatzina Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 1
3 6 35 Alden Ostrom Alden Ostrom Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 3
4 5 19W Ryker Walde Ryker Walde Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 1
5 4 1M Mike Brown Mike Brown Kenai, AK Kenai, AK -1
6 7 37 Wes Armey Wes Armey Richland, WA Richland, WA 1
7 8 06B Ben Beck Ben Beck Stanwood, WA Stanwood, WA 1
8 1 10G Dana Glenn Dana Glenn Covington, WA Covington, WA -7

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33 Bill Rude Bill Rude Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -
2 6 20K Kai Dixon Kai Dixon Maple Ridge, BC Maple Ridge, BC 4
3 4 06W Shawn Wallenfelsz Jr Shawn Wallenfelsz Jr Stanwood, WA Stanwood, WA 1
4 5 51 Dustin Gehring Dustin Gehring Oak Harbor, WA Oak Harbor, WA 1
5 3 4 Allison Johnson Allison Johnson Ferndale, WA Ferndale, WA -2
6 2 23 Steve Parker Steve Parker Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -4
7 7 00G Jeff Pearson Jeff Pearson Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22J Jesson Jacobson Jesson Jacobson Stanwood, WA Stanwood, WA -
2 2 59 Eric Fisher Eric Fisher Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -
3 4 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC 1
4 6 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA 2
5 5 57 James Bundy James Bundy Marysville, WA Marysville, WA -
6 3 66 Brett McGhie Brett McGhie Arlington, WA Arlington, WA -3
DNS 7 00B Ronnie Cox Ronnie Cox Bothell, WA Bothell, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 16 10G Dana Glenn Dana Glenn Covington, WA Covington, WA
2 2 33 Bill Rude Bill Rude Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA
3 8 22J Jesson Jacobson Jesson Jacobson Stanwood, WA Stanwood, WA
4 4 21Z Keira Zylstra Keira Zylstra Monroe, WA Monroe, WA
5 10 23 Steve Parker Steve Parker Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA
6 15 59 Eric Fisher Eric Fisher Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA
7 3 2 Cory Swatzina Cory Swatzina Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA
8 1 4 Allison Johnson Allison Johnson Ferndale, WA Ferndale, WA
9 6 66 Brett McGhie Brett McGhie Arlington, WA Arlington, WA
10 14 1M Mike Brown Mike Brown Kenai, AK Kenai, AK
11 21 06W Shawn Wallenfelsz Jr Shawn Wallenfelsz Jr Stanwood, WA Stanwood, WA
12 13 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC
13 11 19W Ryker Walde Ryker Walde Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA
14 9 51 Dustin Gehring Dustin Gehring Oak Harbor, WA Oak Harbor, WA
15 12 57 James Bundy James Bundy Marysville, WA Marysville, WA
16 20 35 Alden Ostrom Alden Ostrom Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA
17 18 20K Kai Dixon Kai Dixon Maple Ridge, BC Maple Ridge, BC
18 5 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA
19 17 37 Wes Armey Wes Armey Richland, WA Richland, WA
20 19 00G Jeff Pearson Jeff Pearson Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA
21 7 06B Ben Beck Ben Beck Stanwood, WA Stanwood, WA
22 22 00B Ronnie Cox Ronnie Cox Bothell, WA Bothell, WA

IMCA Modifieds

25 Laps

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 52 Geoff Morris Geoff Morris Victoria, BC Victoria, BC 2
2 4 25 Rick Smith Rick Smith Mt. Vernon, WA Mt. Vernon, WA 2
3 9 75 Alan Grimbly Alan Grimbly Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 6
4 2 151 Adam Holtrop Adam Holtrop Sedro-woolley, WA Sedro-woolley, WA -2
5 6 31 Don Martin Don Martin Yakima, WA Yakima, WA 1
6 8 68 Ben Gunderson Ben Gunderson Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 2
7 1 5 Tiernan Deitz Tiernan Deitz Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -6
8 16 28 Austin Smith Austin Smith Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 8
9 12 68D Jon Gunderson Jon Gunderson 3
10 13 10B Ben Malmstadt Ben Malmstadt Kent, WA Kent, WA 3
11 5 51 Brandon Nutter Brandon Nutter Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -6
12 7 92 Zack Washington Zack Washington Ellensburg, WA Ellensburg, WA -5
13 14 23 Lee Swift Lee Swift Camano Island, WA Camano Island, WA 1
DNS 11 21 Cory Gordon Cory Gordon Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -
DNS 15 29 Dave Harmon Dave Harmon Sedro-woolley, WA Sedro-woolley, WA -
DNS 10 25M Brent Morris Brent Morris Metchosin, BC Metchosin, BC -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 75 Alan Grimbly Alan Grimbly Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -
2 3 25 Rick Smith Rick Smith Mt. Vernon, WA Mt. Vernon, WA 1
3 4 52 Geoff Morris Geoff Morris Victoria, BC Victoria, BC 1
4 2 151 Adam Holtrop Adam Holtrop Sedro-woolley, WA Sedro-woolley, WA -2
5 8 23 Lee Swift Lee Swift Camano Island, WA Camano Island, WA 3
Top 5 transfer
6 7 25M Brent Morris Brent Morris Metchosin, BC Metchosin, BC 1
DNS 6 10XX Dan Butenschoen Dan Butenschoen Puyallup, WA Puyallup, WA -
DNS 5 29 Dave Harmon Dave Harmon Sedro-woolley, WA Sedro-woolley, WA -
DNS 9 10L Austin Lovik Austin Lovik Bellingham, WA Bellingham, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 51 Brandon Nutter Brandon Nutter Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 5
2 4 92 Zack Washington Zack Washington Ellensburg, WA Ellensburg, WA 2
3 1 31 Don Martin Don Martin Yakima, WA Yakima, WA -2
4 3 68 Ben Gunderson Ben Gunderson Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA -1
5 7 5 Tiernan Deitz Tiernan Deitz Sedro Woolley, WA Sedro Woolley, WA 2
Top 5 transfer
6 8 28 Austin Smith Austin Smith Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 2
7 2 21 Cory Gordon Cory Gordon Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -5
8 5 68D Jon Gunderson Jon Gunderson -3
9 9 10B Ben Malmstadt Ben Malmstadt Kent, WA Kent, WA -

Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets Buy Pit Pass
Bobs Burger and Brew
Fairfield Inn  Suites
Les Schwab Tires
Swinomish Casino
Napa Auto Parts
Rayce Rudeen Foundation
The Skagit Casino  Resport
Sage Fruit
Pacific Coast Auto Center
Cocusa Motel
Chesterman Coke
Elliotts Custom Trailers
K Pro Auto
KarMart USA Superstores
R.P.M. Performance
Sierra Pacific Industries
Skagit Valley Polaris
Reisner
Skagit Readymix
Northwest Propane
Skagit River Steel  Recycling
Judd  Black Appliance
Rallye Auto
Cook Road Shell
VECA
Banner Bank
Follman Counseling Agency
Industrial Resources
Baxter Excavation
North Hill Resources
Otis Concrete
Saratoga Motorsports Park
Skagit Roofing
Savi Bank
Jet City
Skagit Aggregates
Ziply